Satelitní monitoring plodin v praxi
Tento snímek z aplikace Atfarm ukazuje pole se 3 různými termíny setí. Zřetelně jsou vidět 3 jasné zóny s rozdílným nárustem biomasy. Pomocí aplikace Atfarm můžete snadno sledovat, jak se tyto rozdíly v průběhu času zvětšují nebo zmenšují.
Satelitní snímky vám neřeknou, v čem je problém, ale pomohou vám ho odhalit a zkontrolovat blíže a následně se rozhodnout pro správná opatření.
Variabilní aplikace hnojiv
- Atfarm Vám kromě zmíněného monitoringu nabízí také možnost vytvářet aplikační mapy pro variabilní aplikaci dusíkatých hnojiv.
- Aplikační mapu je možné také přizpůsobit podle individuálních potřeb a znalostí daného pole.
- Pro analýzu satelitních snímků kombinuje Atfarm intuitivní a snadno použitelnou platformu s algoritmem Yara N-Sensor, technologií vyvinutou společností Yara na základě desítek let polních pokusů.
Atfarm - 3 jednoduché kroky pro Vaše kvalifikovaná rozhodnutí
Přidejte své pozemky
Použijete předpřipravené hranice, zakreslíte hranice ručně nebo nahrajete hranice svých pozemků z LPIS.
Začněte sledovat stav porostů
Sledujete průběžný vývoj biomasy a kvalifikovaně se rozhodnujete.
Vytvořte si aplikační mapu
Variabilní aplikace dusíku šetří Vaše peníze.
Nejčastější otázky
Satelity evropské vesmírné agentury pravidelně snímkují povrch celé Země v intervalu 2 - 4 dnů. Atfarm převádí tyto snímky na mapy biomasy.
Atfarm vám pomůže efektivněji plánovat návštěvy pozemků díky jejich předchozí kontrole na počítači:
- Která pole rostou pomaleji a vyžadují kontrolu?
- Která problematická místa na poli potřebují bližší kontrolu?
- Pokud potřebuji z pole odebrat vzorky, které místo je nejvhodnější?
- Atfarm nevyřeší problémy s rostlinami, ale pomůže vám je rychleji identifikovat. Když víte které části pole jsou problematické, můžete se s nimi něco pokusit udělat. Něco lze vyřešit už v aktuální sezoně, něco v té následující a něco nikdy. To záleží na příčině.
Satelity skrz mraky "nevidí". Atfarm automaticky filtruje mračné snímky. Někdy je sice viditelný pouze malý mráček, ale ani tyto snímky nelze použít. Naštěstí snímkování probíhá každé 2 - 4 dny, takže tento problém s mraky je menší než byl v minulosti.
Podobně jako na Mapy.cz jsou pro tyto mapy použity snímky z leteckého snímkování. To je velmi nákladné a běžně je placeno některou ze státních organizací. Z toho důvodu mohou být tyto mapy staré 1 - 10 let.
Ve výjimečných situacích mohou být i v základní mapě viditelné mraky. V tom případě nám napiště hnojiva@yara.com. Poradíme vám jak to vyřešit.
Biomasa je zde to samé jako vývoj rostlin. V pravém spodním rohu mapy, vedle tlačítek +/- vidíte barevný čtverec. Když na něj kliknete, zobrazí se vám 4 možnosti:
- Base map: základní mapa, která je použita pro zakreslení hranic pole.
- Field view: aktuální satelitní snímek v základní barevné škále. Na satelitním snímku vidíte reálnou barvu vašich rostlin. Například vidíte hnědé pole, které se začíná zelenat nebo pole s pšenicí, které před sklizní bude barvit ze zelené do žluto-hnědé. Tento pohled není příliš vhodný pro zobrazení různých odstínů zelené. Další dvě možnosti jsou pro to vhodnější.
- NDVI map: biomasa nebo vývoj porostu je počítaný z různých vlnových délek ze satelitních snímků. Rozdíly jsou jasně viditelné díky odlišným odstínům zelené barvy. NDVI je nejlepší varianta v raných fází vývoje porostu. Později se celé pole zbarví do tmavě zelené a rozdíly v porostu už nejsou viditelné. V této situaci je čas se přesunout ke unikátní čtvrté možnosti, kterou Atfarm nabízí - N-Sensor biomass.
- Optimized view: Atfarm zde nabízí unikátní možnost zobrazit rozdíly i v pozdější fázích vývoje porostu. V raných fázích je lepší možnost 3. Buďte opatrní: barevná škála přechází od hnědé přes zelenou a modrou po růžovou. Holé pole se zobrazí jako tmavě hnědé, ale mladé rostliny se zobrazí jako světlejší odstíny hnědé. To může být na začátku matoucí.
Biomasa je množství zelené hmoty rostlin rostoucích na vašem poli. Její množství je kalkulováno na základně několika vlnových délek ze satelitních snímků.