Pěstování cukrové řepy
Následující graf znázorňuje efekt nečistot na celkový výnos cukru.
Přiměřená dávka dusíku je nepostradatelná pro optimální výnos, zatímco jeho nadbytečné použití může vyústit v nárůst bulev s nižším obsahem sacharózy a nižší čistotou cukerné šťávy.
S narůstajícím množstvím dusíku se zvyšují výnosy, ale také zároveň výrazně klesá čistota sacharózy a výnosy extrahovatelného cukru na hektar.
Optimální množství dusíku se odvíjí od pěstebních podmínek, typu půdy, zbytků z předchozí pěstované plodiny, obsahu dusíku dodaném např. v hnoji. Ve většině případech je vhodné množství 120 kg N/ha, ale v některých pěstebních oblastech může být toto optimum i vyšší.
Fosforečná hnojiva nemají přímý vliv na obsah cukru nebo čistotu cukerné šťávy. Nicméně nepřímo mají důležitou roli při růstu a rozvoji rostliny. Jeho nedostatek vede k omezení růstu, což způsobuje nadměrný příjem dalších živin, a tím vede ke zvýšení nečistot v cukerné šťávě a snížení kvality.
Výkupci cukrové řepy preferují nízké koncentrace draslíku a sodíku v cukerné šťávě, protože oba tyto prvky snižují extrahovatelnost krystalického cukru. Šlo by proto očekávat, že draslík a sodík v hnojivech může mít negativní vliv na čistotu cukerné šťávy.
Nicméně tento předpoklad se nepotvrdil ani v pokusech, ani v praxi. To lze možná vysvětlit celkovými příznivými vlivy draslíku a sodíku. Přesto by měly být vždy provedené přesné výpočty doporučených množství, aby se předešlo možnému nadbytku živin, které by pak mohly způsobovat problémy.
Mangan a zinek mohou zlepšit jak výnosy, tak i kvalitu cukrové řepy.
Asie a Oceánie